Radiotelefon Mini-8900 VHF 25W UHF 20W

W/w radiotelefon zakupiłem w celu wykonywania luźnych pogaduch na pasmach 2m oraz 70cm. Wiadamo, że nie jest on cudem techniki, lecz do tego celu nadaje się rewelacyjnie.
Podsiada wszystkie potrzebne funkcje przydatne do tego typu łączności tj. CTCSS i ton 1750Hz do otwierania przemienników. Sprzętu używałem około 8 miesięcy i nie zmieniłbym, gdyby nie fakt, że spodobało mi się używanie mojego GO BOXa w domu 🙂
Radio współpracowało z anteną X200 (niestety podróba). Zestaw ten radził sobie bez problemu nawet z oddalonymi o 160km przemiennikami, czyli w moim przypadku SR3J oraz SR3JG. QSO udało się również bez problemu przeprowadzić na przemienniku SR3PX (71km Słomowo).
Radio posiada modulację NFM – wąski FM wykorzystywany przy pracy z przemiennikami FM Link nr SR3XXX.
Na pochwałę zasługuje wyjątkowo dobrej jakości głośnik wewnętrzny. Mimo tego gdy ktoś zapragnie podłączyć zewnętrzny głośnik, to niestety w nie ma takiej możliwości. Gniazdo JACK znajdujące się na tylnej części obudowy to gniazdo programowania z poziomu PC. Przy dłuższych rozmowach zauważyłem znaczne nagrzewania się obudowy, w miejscu, gdzie jest ostrzeżenie o wysokiej temperaturze. Na szczęście nigdy nic się nie stało i widocznie tak ma być 🙂 Co mnie drażniło w wyglądzie, to PTT, ale może to być odczucie subiektywne odnoszące się do PTT z Yaesu, które mi pasują.
Reasumując w kilku punktach plusy i minusy tego radiotelefonu:
+ CENA!!
+ super kompaktowy rozmiar
+ stosunkowo duża moc (wystarczająca do lokalnych pogaduch)
+ współpraca z przemiennikami

– nagrzewanie się obudowy
– skomplikowane menu
– bardzo utrudnione programowanie banków pamięci (ręczne)
– wyświetlacz raczej nie dla osób z wadą wzroku 🙂

 

2 myśli nt. „Radiotelefon Mini-8900 VHF 25W UHF 20W”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *