Archiwum kategorii: Recenzje

Opisy trx oraz anten

Radiotelefon Mini-8900 VHF 25W UHF 20W

W/w radiotelefon zakupiłem w celu wykonywania luźnych pogaduch na pasmach 2m oraz 70cm. Wiadamo, że nie jest on cudem techniki, lecz do tego celu nadaje się rewelacyjnie.
Podsiada wszystkie potrzebne funkcje przydatne do tego typu łączności tj. CTCSS i ton 1750Hz do otwierania przemienników. Sprzętu używałem około 8 miesięcy i nie zmieniłbym, gdyby nie fakt, że spodobało mi się używanie mojego GO BOXa w domu 🙂
Radio współpracowało z anteną X200 (niestety podróba). Zestaw ten radził sobie bez problemu nawet z oddalonymi o 160km przemiennikami, czyli w moim przypadku SR3J oraz SR3JG. QSO udało się również bez problemu przeprowadzić na przemienniku SR3PX (71km Słomowo).
Radio posiada modulację NFM – wąski FM wykorzystywany przy pracy z przemiennikami FM Link nr SR3XXX.
Na pochwałę zasługuje wyjątkowo dobrej jakości głośnik wewnętrzny. Mimo tego gdy ktoś zapragnie podłączyć zewnętrzny głośnik, to niestety w nie ma takiej możliwości. Gniazdo JACK znajdujące się na tylnej części obudowy to gniazdo programowania z poziomu PC. Przy dłuższych rozmowach zauważyłem znaczne nagrzewania się obudowy, w miejscu, gdzie jest ostrzeżenie o wysokiej temperaturze. Na szczęście nigdy nic się nie stało i widocznie tak ma być 🙂 Co mnie drażniło w wyglądzie, to PTT, ale może to być odczucie subiektywne odnoszące się do PTT z Yaesu, które mi pasują.
Reasumując w kilku punktach plusy i minusy tego radiotelefonu:
+ CENA!!
+ super kompaktowy rozmiar
+ stosunkowo duża moc (wystarczająca do lokalnych pogaduch)
+ współpraca z przemiennikami

– nagrzewanie się obudowy
– skomplikowane menu
– bardzo utrudnione programowanie banków pamięci (ręczne)
– wyświetlacz raczej nie dla osób z wadą wzroku 🙂

 

Porównanie DELTY wg SP7LA i LW 41m


Jeden z kolegów, wiedząc, że na swoim terenie posiadam uruchomioną antenę Delta wg. SP7LA poprosił mnie o porównanie jej działania w zakresie odbioru do anteny Long Wire.
Zamieszczam krótki film ukazujący porównanie tych anten. Dodam tylko, że antena nr 1 to Long Wire a nr 2 to Delta.
Obie anteny wiszą na podobnej wysokości.  Delta wypada wyrazie lepiej. Im wyższa częstotliwość tym różnica między działaniem LW i Delty jest bardziej zauważalna. Poniżej film z działania na paśmie 20m.

Kolejnym porównaniem, które zrobię będzie porównanie Delty i GP7 wg SP7GXP.

FT857D GO BOX!

Inspiracją do stworzenia mojego GO BOXa było opanowanie plątaniny kabli podczas wypadów terenowych oraz skrócenie czasu rozłożenia i złożenia sprzętu.
Moją skrzynkę zbudowałem w oparciu o fabrycznego case’a do transportu sprzętu muzycznego firmy Thomann:
20170712_191422 20170712_191523 20170712_191617Wewnątrz do montażu sprzętu zastosowałem półki do szafy rack 19″ o rozmiarze 1U. Wewnątrz jednej s pokryw znajduje się kieszeń zamykana na zamek błyskawiczny, która idealnie nadaje się do przechowywania kabli.
Sprzęt jaki znalazł się wewnątrz to:
– radiotelefon Yaesu FT857D
– skrzynka antenowa LDG AT100PRO
– zasilacz 13,8 25A Inradio
– głośnik Cobra HighGear S300
– interfejs do emisji cyfrowych wg SP3CHT
– wieszak na mikrofon.
20170906_162615 20170906_162715
Podczas pracy, po ściągnięciu pokryw skrzyni transportowej, wewnątrz jest wystarczająca cyrkulacja powietrza i nawet przy dłużej pracy nie dochodzi do przegrzania sprzętu.
Całość wyszła na tyle zwarta i kompaktowa, że podczas pracy z domowego QTH, skrzynia wykorzystywana jest do pracy na UKF.
20170816_195632
Podczas braku zasilania 230V, sprzęt zasilany jest z akumulatora 12V 42Ah (dzięki SQ3GHJ). Pojemność tego aku jest tak duża, że jeszcze nie udało mi się go podczas żadnej wyprawy rozładowac do granicznego poziomu dla akumulatorów żelowych – 10,5V.
20170903_190440Do ładowania aku wykorzystuję ładowarkę procesorową:
20161028_190742

Pierwsza radiostacja

Jako początkujący krótkofalowiec moja recenzja może nie będzie opisywać wszystkich zalet oraz wad mojej pierwszej radiostacji, ale ja byłem z niej bardzo zadowolony. Był to Icom IC-725 wraz z oryginalną, automatyczną skrzynką antenową. Teraz z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że był to jeden z transceiverów, z najlepszym odsłuchem. Używałem go z półfalową anteną CB oraz z pełnowymiarową deltą SP7LA.

CB Radio ręczne ALAN 38

Kolejnym radiem, które wpadło w moje ręce był Alan 38. Radio ręczne z poprzedniej epoki. Radio, którego działanie mogę z powodzeniem porównać do działania Alana 18. Radio posiada piękny odsłuch. Radio wykonane w starej technologii przewlekanej. Nie posiada żadnych procesorów, które same wprowadzają szum, już bez podłączonej anteny.alan38

Specyfikacji oczywiście nie będę tu przepisywał. Radio po prostu działa prawidłowo. NIE jest to szumofon, jakich na rynku nie brakuje. Radio ma rewelacyjny odbiornik i idealnie działającą blokadę szumów. Głośność odbiornika jest wystarczająca w środowisku jakie panuje w samochodzie.  Pomysł używania ręczniaka w samochodzie powstał z potrzeby ciągłego przekładania zestawu pomiędzy samochodami.
Mimo sporych gabarytów, radia dało się używać i było to dobre rozwiązanie, nawet w połączeniu z małą anteną magnesową. Antena z zestawu oferuje raczej zasięg w stylu jak cię wiedzę to cię słyszę. W połączeniu z anteną zewnętrzną działa jak normalne CB o mocy 4W. Miałem kiedyś krótko styczność z Intekiem H520 i mimo większej funkcjonalności, pod względem użytkowym Alan okazał się dużo lepszy. Mimo braku przełącznika ALN/NB radio bardzo dobrze radzi sobie z zakłóceniami.
Udało mi się nakręcić parę filmów z Alanem 38 w roli głównej. Myślę, że dadzą one pewien pogląd na działanie:

 

Antena SIRIO T-3 27

Antena, którą chcę opisać, używałem początkowo na podstawie magnesowej, dokupionej oddzielnie o średnicy około 15cm. Była to moja pierwsza antena helikalna. Główną decyzją o zakupie anteny tego typu było ograniczenie w wysokości anteny.  Chciałem swobodnie wjeżdżać do  parkingów podziemnych oraz garażu.

sirio

Antena zgodnie z opisami, które można znaleźć w internecie pracuje podobnie jak antena o fizycznej długości 100 cm. Sirio ma długość 64cm. Zastosowanie jej przy Peugeocie 307 pozwalało na swobodne wjeżdżanie do garażu i parkingu.
Skuteczność można porównać rzeczywiście z anteną o długości fizycznej około 1m. Miałem okazję porównać działanie z Wilsonem Little Wil i wypadły w nadawaniu identycznie na podobnym dystansie. Różnica była zauważalna w odsłuchu. Odniosłem wrażenie, że T-3 27 jest bardziej odporna na zakłócenia w eterze.

Po jakimś czasie, zamontowałem antenę w dziurce po antenie FM stosując główkę od anteny Sirio Twin Car.

twincar

Antenę od zestawu Twin od razu wyrzuciłem. Myślę, że jej działanie można porównać do sztucznego obciążenia.
Miałem pewne obawy, czy T-3 27 nie będzie powodować odkształcenia dachu podczas jazdy z większą prędkością. Jak wiadomo mogłaby się wtedy przedostawać woda do wnętrza pojazdu. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło.
Antena zamontowana w otworze zaczęła pracować jeszcze lepiej. Są dwie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Podczas strojenia anteny śrubą na końcu promiennika, za każdym razem przy sprawdzeniu SWR konieczne jest założenie gumowego kapturka, ponieważ ma on wpływ na SWR! Drugą rzeczą jest delikatny hałas, jaki antena wytwarza podczas jazdy. U mnie antena wpadała w rezonans i zaczynała się odzywać przy prędkości 60km/h oraz 110km/h. Z czasem przestałem słyszeć ten dźwięk, ale osoba „nowa” w samochodzie, była w stanie go usłyszeć. Reasumując antena warta kupna, zarówno przy montażu na stałe jak i w na podstawie magnetycznej.

President Walker

Tradycyjnie, nie będę wklejał tutaj żadnych informacji technicznych. Mija się to z celem. Postaram się opisać własnymi słowami walory użytkowe radia.
President Walker był radiem, które używałem najdłużej ze wszystkich. Radio spisywało się rewelacyjnie! Filtry, czułość składały się na przyjemny, niemęczący odbiór.

walker

Funkcji ASC nie używałem, ponieważ w moim przypadku nie spisywała się ona prawidłowo. Dość często zdarzało się, że wycinała ona istotne komunikaty. ASC działało z różną skutecznością, w zależności od stosowanej akurat anteny i otoczenia (miasto, trasa). Większość czasu używałem radia z anteną SIRIO T-3 27. Taki komplet oferował bardzo komfortowe warunki pracy dla potrzeb antymiśkowych. Radio po prosu nie męczy, odzywa się wtedy gdy ma się odezwać. Tak jak w Alan 28 nie używałem przy radiu SQ. Skręcałem RFgain na godzinę 3 i z reguły cały szum eteru milkł i docierały do mnie tylko komunikaty. Myślę, że Walker może stanowić alternatywę dla wszelkich Alanów 18, 28 lub starego Herberta, których brakuje na rynku. Jest radiem ogólnodostępnym, lecz nie ukrywam ma swoją cenę, za którą idzie JAKOŚĆ. Szczerze polecam.

Alan 28

Radiem, które bardzo długo używałem był właśnie Alan 28. Radio było dla mnie idealne.

alan28

Nie będę tutaj wklejał specyfikacji technicznej. Internet jest pełny opisów. Radio miało bardzo dobre filtry, całą gamę nastaw RF, Mic gain, SQ. Można powiedzieć, że pełna profeska. W zatłoczonym od zakłóceń mieście radziło sobie znakomicie. Niestety, znalezienie obecnie egzemplarza, który jest w dobrym stanie i nie jest modyfikowany przez domorosłych specjalistów jest trudne. Odbiornik w tym radiu działał na tyle rewelacyjnie, że większość czasu używałem radia z otwartą w 100% blokadą SQ i skręconym RFgain. Gdy nikt nie modulował w radiu była idealna cisza mimo otwartej blokady szumów! Działało to perfekcyjnie. Przy słabych sygnałach korespondenta nie było możliwości być SQ coś wyciął. Całość relacji była w 100% czytelna.
Jedyną wadą tego radia może być jego rozmiar. Nie dość, że samo radio ma rozmiar zwykłego radia samochodowego (CD) to oryginalny uchwyt wykonany jest bardzo masywnie i dodatkowo powiększa gabaryty zestawu.

Radio mogę na polecić każdemu, kto tylko znajdzie na nie miejsce w swoim aucie.

Alan 100+

To własnie dzięki temu urządzeniu dowiedziałem się, że radio powinno mieć RF gain 🙂

alan_100

Z tym radiem miałem styczność w firmowym busie, którym sporadycznie jeździłem. Wtedy wyłączałem radio.

Typowe radio antymisiek. Nadaje, odbiera i tyle.
Dużo kombinowaliśmy z tym radiem. Filtry, podłączenie do aku, niestety odbiornik łapał wszystkie możliwe zakłócenia. Radio nie mało RF gaina, byśmy nawet świadomie mogli przytępić odbiornik. Squelch otwierał się nie tylko na modulacji ale głównie na zakłóceniach. Brak jakichkolwiek filtrów, raczej nie polecam.

Alan 109+

Alan 109+ był moim pierwszym CB radiem. Recenzja tego trx raczej będzie krótka, ponieważ już zbyt wiele nie pamiętam, to było dawno.

109

Radio spisywało się dobrze jako pierwsze radio. Wielkość nie przyprawiała większych problemów ze znalezieniem miejsca montażu.

Nadawanie działało poprawnie. Radio oddawało pełną moc fabryczną. W połączeniu z anteną ML145 pozwalało na uzyskanie łączności mobil stacja bazowa na odległość przeszło 30km. Oczywiście odległość uzależniona jest od wielu czynników, lecz na tą odległość komfortowo rozmawiałem.

Obornik już nie był tak rewelacyjny. Wymagał dużo uwagi. Na pewno nie jest to radio dla osób, którzy chcą ustawić gałki i zapomnieć o radiu. Konieczne było ciągłe regulowanie SQ. RF gain mimo przygłuszenia odbiornika nie potrafił wyciąć szumów do końca.
Radio niestety nie posiadało filtrów ANL oraz NB, które odpowiedzialne są za redukcje zakłóceń np. od instalacji WN silnika benzynowego. Więc jeśli masz zamiar kupić to w miarę możliwości przetestuj je najpierw na uruchomionym silniku oraz podłączonej antenie.